Nytt mysterium för Mma Ramotswe.
Den skotske författaren Alexander McCall Smiths berättelser om Mma Ramotswes detektivbyrå i Botswana fortsätter sitt segertåg över världen.
I sin nya roman om Damernas detektivbyrå bjuder han sina läsare på ännu en stunds roande och avkopplande läsning när Mma Ramotswe oförtröttligt tar sig an nya fall som ställer hennes kapacitet på prov. Den här gången inser hon det bekymmersamma i att det finns saker som damer inte känner till, liksom att det finns sådant som män inte begriper.
När byrån får en ny klient, Mr Leungo Molofololo, ägare till landets bästa fotbollsklubb, är det ett aber att inte ens kvinnliga detektiver vet särskilt mycket om fotboll. Nu tvingas Mma Ramotswe tränga sig in sportens okända värld när hon får i uppdrag att hitta en förrädare i Mr Molofololos fotsbollslag.
Samtidigt upptäcker hennes kollega, Mma Makutsi, att den lättsinniga, för att inte säga slampiga, Violet Sephoto kastar ögon på hennes oskuldsfulle fästman Phuti Radiphuti, som irriterande nog inte märker någonting. Inte ens när den glamorösa damen sätter sig och studsar upp och ner i den luxuösaste sängen i hans flotta inredningsaffär, Double Comfort.
Samtidigt som Mma Ramotswe dricker otaliga koppar te i okända människors kök gör hon sitt bästa för att stötta Mma Makutsi, som börjar tro att fästmannen är på väg att överge henne på riktigt.
Damernas detektivbyrå får rycka in och bevisa att allt inte går rätt till på sängavdelningen i fästmannens affär …
Originalets titel Tea Time for the TraditionallyBuilt.
Översatt av Peder Carlsson.