En ny trädgård att utforska
Hannu Sarenström har efter många år på Kinnekulle flyttat till en gård på Langeland i Danmark. Med ljuset och närheten till havet fick odlandet nya och skimrande kulisser.å Langeland blev grönsaksodling en ny passion.
Här skriver Hannu om konsten att välja rätt grödor, han provodlar och smakar sig fram. Det blir ett äventyr där mängder av kålsorter, ärtor, sallat, potatis och andra rotfrukter samsas med sommarblommor i odlingen.
I trädgårdslandet planterar Sarenström en lång häck med tomater för olika slags behov. En del passar till sås, andra till salladoch några till sommarens ljuvliga bruschetta.
På en ny plats, i en ny trädgård finns nya saker att upptäcka, nya erfarenheter att göra närhan restaurerar sin övervuxna trädgård och berikar den med blommor som både han själv och insekterna älskar.
Det nya trädgårdslandet är en vacker och praktisk inspirationsbok för alla som är intresserade av trädgård och odling.